ANA SAYFA 

 BÖLÜMLERİMİZ 

 DOKTORLARIMIZ 

 HAKKIMIZDA 

 GALERİ 

 İLETİŞİM 

Hemoroid (Basur) nedir ? Neden olur , nasıl anlaşılır.


Toplumda çok yaygın olarak görülmekte olan hemoroid ve ya basur hastalığı önemli bir sağlık sorunudur.

 

Hastaların önemli bir kısmı makat bölgesindeki rahatsızlıkların , sosyal nedenlerle (utanma , çekingenlik) ihmal edilmektedir. Bu ihmal neticesinde hemoroid olduklarını düşünen bazı hastalarda kanser gibi daha ciddi hastalıklar gözden kaçabilmekte , hastalıkların erken tanı ve tedavi imkanı kaçırılmaktadır.

 

Hemoroid hastalığı genellikle uzun süren kabızlık probleminin arkasından ortaya çıkan makat bölgesindeki damar yapılarının makattan sarkması ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır.

 

Sıklıkla kanama , ağrı gibi şikayetlere neden olurlar. Bazı durumlarda basur / hemoroid pakelerinin içine hapsolan kan pıhtıları şiddetli ağrı nedeniyle acil müdahale gerektirebilirler.

 

Hastalar genellikle makat bölgesindeki tüm rahatsızlıkların hemoroid veya basur olarak nitelendirip ihmal etme eğilimindedirler. Oysaki makat bölgesinde hemoroid hastalığının yanında ''makat çatlağı'' , rektum kanseri gibi farklı rahatsızlıklar da görülebilmektedir.

 

Bu nedenle makat bölgesindeki rahatsızlıkların hemoroid veya basur olarak nitelendirilmeyip , gerekli muayene ve tetkilerin ivedilikle yapılması hayat kurtarıcı olabilir.

 

Hemoroid ve basur diye şikayetlerini ihmal eden hastalarda yapılan tetkiklerinsonucunda barsak kanseri tanısı söz konusu olabilmektedir.

 

Sonuç olarak ; her makat bölgesi vakasının hemoroid ve ya basur olmadığının bilinmesi ve bu şikayetlerin ciddi bir hastalığın habercisi olabileceği ayrıca hemoroid hastalığınında kanama nedeniyle yaşam kalitesini bozduğu göz önünde bulundurmalıdır.

 

İhmal edilmemelidir...

 

 

 

     Prof. Dr. Cengiz Erenoğlu

 Özel Dr. Sadık Ahmet Hastanesi

Genel Cerrahi Uzmanı - Başhekim


 
 
Paylaş: