ANA SAYFA 

 BÖLÜMLERİMİZ 

 DOKTORLARIMIZ 

 HAKKIMIZDA 

 GALERİ 

 İLETİŞİM 

GRİP AŞINIZI OLDUNUZ MU ? - GRİP AŞISI OLMALIMIYIM ?


GRİP AŞINIZI OLDUNUZ MU ?

 

Grip, virüslerin sebep olduğu mikrobik, bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğunlukla, hasta kişilerin öksürük ve aksırığıyla bulaşır. Ateş, halsizlik, kırgınlık, kuru öksürük, baş, kas, boğaz ağrılarıyla seyreder. Genellikle bir hafta içinde düzelir. Ama kırgınlık ve öksürüğün iki haftayı aştığı da olur. Gribi daha çok sorun haline getiren, başka hastalıklardan muzdarip kişilerin durumlarını ağırlaştırabilmesi ve orta kulak iltihabı, zatürre gibi bazı sonuçlarının olabilmesidir. Bu sonuncular, özellikle yaşlılarda ölüme kadar gidebilmektedir.

Antibiyotiklerin faydadan çok zararı olabilir

 

Gribin etkili bir tedavisi yoktur. Çoğunlukla kişiler doktora danışmadan antibiyotik kullanarak iyileşmeye çalışmakta ama antibiyotikler yararsızlığın yanında zararda verebilir.Yakalandıktan sonra yapılabilecek pek az şey bulunması, hastalığın aşıyla önlenmesinin önemini arttırmaktadır.

Son yıllarda, ülkemizde de grip aşısına karşı rağbet artmıştır. Yinede bu uygulamaya baş vuranların çoğunluğu konuyla ilgili yeterli bilgiye sahip değildir.

Neler grip değil?

Çok sıkça düşülen bir yanılgı, her soğuk algınlığının grip sanılmasıdır. Pek çok kişi, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırık-aksırığın daha ön planda olduğu soğuk algınlığına da, yanlışlıkla grip der. Elbette, grip aşısının bunlara bir faydası olamaz. "Geçen yıl aşı oldum ama yine de grip oldum" diyenlerin çoğu aslında gribe değil, soğuk algınlığına yakalanmışlardır.

Aşı nasıl hazırlanıyor?

Aşı, grip virüsüne karşı, ölü virüslerden hazırlanır. Tek bir grip mikrobu değil, bir çok çeşit grip mikrobu vardır. Aşının çok yüksek sayıdaki bütün çeşitleri kapsaması söz konusu olmadığından, bilim adamları her yıl, bir sonraki yıl, görülmesi en muhtemel çeşitleri kestirir ve aşıyı bu tahmine göre hazırlar.

Zamanlama

Aşının koruyucu etkisi, uygulamadan 1-2 hafta sonra başlar. Bu yüzden, aşının en uygun zamanı, gribin en sık görüldüğü ayların hemen öncesi, yani güz aylarıdır. Ekim ve Kasım dır. Aşının etkisi yaklaşık 1 yıldır

GRİP AŞISI NE ZAMAN YAPILMALI ?
Aşıyı Yaptırmak için en uygun zaman Ekim Ayı sonu Kasım başı. Ancak Eylül ayından itibaren yaptırmanızda da hiç bir sakınca yok. Özetle Ülkemizin de dahil olduğu kuzey yarı kürede grip aşısı, Eylül ve Ekim aylarında uygulanmalıdır.

KİME ÖNCELİKLE YAPILMALI?
Grip aşısı öncelikle riskli gruplara yapılmalı. Çünkü riskli gruplarda bulunan kişilerde grip ağır geçiyor. Ve bazen ölümcül sonuçlara sebep olabiliyor.

 

KİMLER RİSKLİ GRUPTA ?
• 65 yaşından büyük kişiler
• Diyabetliler
• Astım hastaları
• Kronik akciğer hastaları ( Bronşit vb. )
• Kronik kalp ve damar sistemi hastaları ( koroner arter hastaları )
• Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler ( kronik kan hastaları-hemoglobinopati olanlar)
• Kanser hastaları
• İmmunsupresif ilaç kullananlar
• Huzurevibakımevi, okul, kreş gibi toplu iş yerleri vb. ortamlarda yaşayanlar.
• Sağlık Çalışanları


 
 
Paylaş: