ANA SAYFA 

 BÖLÜMLERİMİZ 

 ESTETİK MERKEZİ 

 DOKTORLARIMIZ 

 HAKKIMIZDA 

 GALERİ 

 İLETİŞİM 

PES EKİNOVARUS (Doğuştan Çarpık Ayak) Yrd. Doç. Dr. Yakup EROĞLU - Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı


PES EKİNOVARUS (Doğuştan Çarpık Ayak)

-Çomak ayak :Ayak sırtı öne doğru ve parmaklar içe basar pozisyondadır ayak bileği normal pozisyona zor gelir.

-Yeni doğan bebeklerin ayaklarında çeşitli doğumsal anormallikler olabilir.Ayak tabanının düz veya tersine aşırı kavisli olması,içe dönük ayak durumu,fazla veya az sayıda parmak anormallikleri gibi.

-Tanısı 20.hafta detaylı ultrason taraması sırasında konabilir.ama çoğunlukla doğumdan sonra fark edilir.
İster hamilelik esnasında ister doğumdan sonra tanısı konsun .tedavisine hemen başlanmalıdır.

-Bin canlı doğumda 1-2 görülür.
-E/K=2/1 dir.
-%50 iki ayakta görülür.
-Sağ ayakta daha çok görülür.

-Hafif deformiteler (Şekil – Biçim bozukluğu) ,Bebeğin anne karnındaki hatalı duruşuna bağlıdır. Ve alçı atellerle düzelir.

-Ağır deformiteler (Şekil – Biçim bozukluğu) ,bebeğin anne karnındaki gelişiminin duraklaması ile ortaya çıkar ve cerrahi girişim gerektirir.
Bu durumda altta yatan nörolojik bir sorun olup olmadığı ,reflekslerin durumu, spina bifida (ayrık ve ya açık omurga) varlığı kontrol edilmelidir.
Doğuştan çarpık ayaklı bebeklerin çoğu kendilerini yaşam boyu bu sakatlıkla yüzeşmeye terk eden fakir ülkelerde doğarlar ve hiç tedavi görmezler .Gelişmiş ülkelerde ise PEV genellikle büyük cerrahi girişimlerle tedavi edilir.Büyük ameliyatlarla tedavi edilenPEV’un uzun süreli takip sonuçlarında zayıflık,sertlik ,erken artrit gibi kötü sonuçlar sıktır.Dr.Ignacio Ponseti PEV tedavisi için ucuz ve etkin bir yöntem geliştirmiştir.Uzun süre takip eilmiş vakaların sonuçlarına göre Ponseti yöntemi ile tedavi edilen ayaklar güçlü,esnek ve ağrısızdır.
Tedavinin bilimsel temeli PEV’u düzeltmek için geliştirilen tedavi şekil bozukluğunun biyolojisine ve ayağın fonksiyonel anatomisine dayanmaktadır.

-Biyoloji:
PEV embriyolojik bir malformasyon (Oluşum Bozukluğu) değildir. Normal gelişimini sürdürmekte olan ayak gebeliğin 2.ci trimestirinde (2.ci 3 ayda) PEV durumuna dönmektedir.
PEV 16.cı gebelik haftasından önce nadiren ultrasonografi ile belirlenmektedir.Bu nedenle gelişimsel kalça displazisi ve idyopatik skolyoz gibi PEV ‘da gelişimsel bir deformitedir.
PEV vakalarının çoğu 5 yada 6 alçı değişimi ile düzeltilir. Düzeltici alçılara küçük yaşta başlanması iyieşmeyi olumlu yönde etkiler. Ancak yinede vakaların %60’ında cerrahi girişim gerekebilir.Cerrahi girişim çocuk en erken 6-7 aylıkken yapılır.Ameliyat sonrası pozisyonu koruyucu ateller 1-4 yıl süreyle giydirilir.

Gündüz normal ayakkabı giydirilmesi önerilir.

Yrd. Doç. Dr. Yakup EROĞLU - Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı


 
 
Paylaş: