ANA SAYFA 

 BÖLÜMLERİMİZ 

 DOKTORLARIMIZ 

 HAKKIMIZDA 

 GALERİ 

 İLETİŞİM 

BEBEKLERDE VE ÇOCUKLARDA AKUT SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI


BEBEKLERDE VE ÇOCUKLARDA AKUT SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI

 

Çocuklarda akut solunum yolu enfeksiyonları anatomik yerlerine göre larinksin üstünde ise üst solunum yolu , altında ise alt solunum yolu enfeksiyonu olarak sınıflandırılır. Üst solunum yolu enfeksiyonları nazofarenjit (soğuk algınlığı) tonsillit larenjit sinüzit otit gibi hastalıklarıdır. Alt solunum yolu enfeksiyonları , bronşit , bronşiolit pnömoni gibi hastalıklardır.

Hastalığın klinik şiddetine göre akut solunum yolu hastalıkları üç'e ayrılır.

1-Hastahaneye gönderilmesi ve yatırılması gereken vakaları kapsayan ağır Akut solunum yolu enfeksiyonları

2-Hastahaneye yatırılmadan ayaktan fakat anti-mikrobiyal ilaç verilerek tedavisi gereken orta şiddette orta solunum yolu enfeksiyonları

3-Antimikrobiyal ilaç vermeden sadece destekleyici tedavi gerektiren hafif alt solunum yolu enfeksiyonları

Üst solunum yolu enfeksiyonları çocuklarda en çok görülen enfeksiyonlardır. Hastalığa farklı türden yaklaşık 150'den fazla virüs sebep olur. Hastalığın bulaşıcılığı bulgular ortaya çıkmadan bir kaç saat öncesinden başlayıp , hastalığın ilk 1-2 gününe kadar sürer. Akut devresi genellikle 3-4 gündür. 3 Ay – 3 Yaş arası çocuklarda burun tıkanıklığına yol açtığından dolayı , küçük bebeklerde beslenmeyi güçleştirir ayrıca solunum güçlüğüde görülebilir. Büyük çocuklarda hapşırma , burun akıntısı , öküsürük , boğazda yanma , üşüme hissi , baş ağrısı , kas ağrıları , halsizlik , iştahsızlık , ateş olabilir. Nazofarenjitin yanı sıra küçük çocuklarda otitis media , büyük çocuklarda ise sinüzit gibi komplikasyonlar sıktır. Nazal(burun) semptomlar uzadığı takdirde adenoidit(geniz eti iltihabı) ve sinüzit üzerinde durulması gerekir.

Üst solunum yolu enfeksiyonların tedavisinde antibiyotik ve antihistaminiklerin yeri yoktur. Ateş düşürücüler verilir , oda havasının nemlendirilmesinin yararı vardır. Küçük çocukların burnuna sık sık serum fizyolojik damlatılmalı ve zaman zaman temizlenmelidir.

Korunmada 6 Aylıktan sonraki bebeklerde dahil olmak üzere Eylül-Aralık ayları arasında grip aşısı uygulanması önerilir. Bebekler ve küçük çocuklar kalabalıktan ve hasta kişilerden korunmalıdır.

Larinksin (ses tellerinin) akut enfeksiyonlarda aynı derecede enflamasyon (iltihap) bebek ve çocuklarda solunum yolu dar ve küçük olduğundan büyük çocuklara nazaran daha fazla obstrüksiyona(nefes tıkanıklığına) sebep olur. Genellikle geceleri ve uykuda ortaya çıkar. Çocuk uykudan tipik havlar tarzda öksürük ile uyanır. Nefes alma gürültülüdür , ses boğuktur , tedavi edilmelidir.

Bronşiolit(küçük hava yollarının iltihabıdır) sonucunda hızlı solunum göğüste çekilmeler ve wheezeng(hışıltı) ile karakterizedir. Genellikle 1 yaşın altında ve en çok 3-6 Aylık bebeklerde görülebilen Akut solunum yolu enfeksiyonudur. Hastalığın başlangıcında hafif burun akıntısı öksürük ve hafif ateş vardır. Bunu solunum zorluğu takip eder. Bebekler huzursuz olup beslenmeleri bozulur , kusması da olur. Tedavinin temelini oksijen verilmesi teşkil eder.

Pnömoni(akciğer iltihabıdır) , gelişiminde bakteriler virüsler mantarlar mikoplazma gibi bir çok etken rol oynamaktadır.

 

Akut solunum yolu enfeksiyonlarında destekleyici tedavi oldukça önemlidir. Hastalara su verilmedir. İshali varsa ağızdan alamayacak durumda olanlarda damardan sıvı verilmelidir. Bebek ememiyorsa annenin sütünü bir kaba sağması ve kaşıkla vermesi istenmelidir besin alabilicek bebekler az miktarda fakat sık aralıklarla beslenmelidir. Ateş yakından takip edilemeli , ateş düşürücülerle kontrol altında tutulmalıdır , burun açık tutulmalı , öksürük şurupları akut üst solunum yolu enfeksiyonlarında etkili değildir. Bitkisel çaylar (ıhlamur) gibi yumuşatıcı olarak verilebilir.


 
 
Paylaş: